Stało się! Kawa wylądowała w kosmosie!

Stało się! Kawa wylądowała w kosmosie!
Kawa w kosmosie

foto: Pixabay.com

Czym jest życie bez kawy? Nawet jeśli ma się piękną kulę ziemską w dole i dosłownie nieziemskie widoki z okna, to życie bez kawy… nie ma takiej opcji!

Dlatego też astronauci przebywający obecnie na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) dorobili się w końcu własnego ekspresu do kawy!

Kawa w kosmosie

foto: NASA

ISSspresso – bo tak nazywa się maszyna – to projekt włoskiej Agencji Kosmicznej, producenta kawy i ekspresów Lavazza i firmy Argotec. Gorące napoje będą serwowane w specjalnych pojemnikach, które będą mogły kontrolować napięcie powierzchniowe napoju.

Najbardziej  z całej załogi z nowego nabytku cieszy się pewnie Samantha Cristoforetti. Astronautka jest Włoszką, więc na pewno brakuje jej dobrej kawy 400 km nad Ziemią!

Interstellar: tłumaczenie. Gdyby czarna dziura była ostrygą osobliwości…

Interstellar: tłumaczenie. Gdyby czarna dziura była ostrygą osobliwości…
Interstellar

foto: Materiały prasowe

Polska historia zna wiele dziwnych tłumaczeń zagranicznych filmów. Można tu wspominać chociażby "Terminatora", który w polskiej wersji został "Elektronicznym mordercą". Ale okazuje się, że dosłowne tłumaczenie jednak nie zawsze wychodzi filmowi na dobre! Zobaczcie, jak brzmiałby trailer "Interstellar", gdyby przetłumaczono w nim dosłownie każde słowo.

Nie bój się manata!

Nie bój się manata!
Nie bój się manata

foto: Pixabay.com

Nigdy nie możesz mieć całkowitej pewności, że wiesz, co czai się w wodzie! Ta dziewczyna nie wiedziała i prawie dostała zawału, kiedy obok niej przepłynął wielki manat! I akurat w tym wypadku przyjaciółki zupełnie jej nie pomogły.

Manaty to ssaki podobne do morsów i fok. Bardzo wolno pływają i z tego powodu są nazywane „krowami morskimi”. Mogą mieć nawet 4 metry długości!