Brajanek już nie jest w modzie. Najpopularniejsze imię nadawane dzieciom... przypomina o pewnym polityku

Brajanek już nie jest w modzie. Najpopularniejsze imię nadawane dzieciom... przypomina o pewnym polityku
East News/pixabay

East News/pixabay

Baliście się, ze Brajanki i Dżesiki zdominują metryki nowo narodzonych dzieci? Uspokajamy - Polacy nadal lubią tradycyjne imiona. Mało tego. W rankingu najpopularniejszych imion, pierwsze miejsce należy do tak tradycyjnego, że bardziej już się nie da.

Coroczne rankingi najpopularniejszych imion to zawsze okazja do zgrzytania zębami nad źle rozumianą kreatywnością rodziców. Twory takie jak Brajan i Dżesika trwale zapisały się w annałach złego gustu i kompletnego braku wyczucia. Tegoroczny ranking jednak zdaje się być światełkiem nadziei dla tych, którzy preferowali bardziej tradycyjne podejście do tematu. A tradycja w tym roku to słowo klucz, bo najczęściej pojawiające się imię ma równie długą historię, co interesujące współczesne konotacje.

Zobacz najpopularniejsze imiona dla dzieci

Dobra, nie przedłużamy.

Chcecie wiedzieć o kim mowa? No to uwaga, najpopularniejsze imię męskie 2017 roku to...

... ANTONI!

Antosiów przybyło nam aż 9794! Interesują was kolejne imiona? Zapraszamy do naszego zestawienia!

W przypadku wyboru przez rodziców imion dla dzieci nietypowych lub obcobrzmiących Urzędy Stanu Cywilnego w Polsce mają możliwość zwrócenia się o opinię do Rady Języka Polskiego(RJP), na której stronie internetowej widnieje lista imion "których nadawania dzieciom rodziców narodowości polskiej i obywatelstwa polskiego się nie zaleca" - czytamy na www.rjp.pan.pl.

Są to imiona: Abbadon, Akaina, Alexander, Alma, Andrzelika, Ardena, Arkhan, Bastian, Benjamin, Bhakti, Boromir, Brian, Carmen i Carmena, Chiara, Clea, Cynthia, Dajana, Emaus, Ewan, Herrada, Jaila, Joshua, Julka, Karla, Klea, Krystina, Kuba jako imię żeńskie, Lester, Lilith, Lorina, Majka, Malta, Martin, Martyn, Maxymilian, Maya, Merlin, Montezuma, Morena, Natasha, Nicol(żeńskie), Nicole(żeńskie), Nika, Nikol (żeńskie i męskie), Nikola(męskie), Ole, Opieniek, Pacyfik, Pakita, Poziomka, Radek, Rener, Ricardo, Sofia, Tea, Teonika, Tonia, Tupak, Una, Unka, Veronika, Victoria, Violeta i Violetta, Wilga, Wilk, William, Xymena.

Przewodniczący Rady Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk prof. dr hab. Andrzej Markowski w komunikacie RJP podkreśla, że "nie jest to żadna +lista imion zakazanych+, gdyż w gestii RJP nie leży(...)zakazywanie nadawania jakichkolwiek imion bądź dopuszczania ich do używania(...) odpowiada tylko na szczegółowe pytania dotyczące poszczególnych kwestii związanych z imionami".

Rodzina wynajęła fotografa za 250 dolarów. Obiecał profesjonalne fotki, a podczas retuszu... Cały internet płacze ze śmiechu

Rodzina wynajęła fotografa za 250 dolarów. Obiecał profesjonalne fotki, a podczas retuszu... Cały internet płacze ze śmiechu
Rodzina wynajęła fotografa za 250 dolarów. Obiecał profesjonalne fotki, a podczas retuszu... Cały internet płacze ze śmiechu

Kiedy płacisz fotografowi grubą kasę za rodzinną sesję, myślisz, że padniesz zachwytu. Pewna rodzina padła, ale z przerażenia gdy zobaczyła efekty retuszu "profesjonalnego fotografa".

Pewna internautka pochwaliła się na facebooku efektami pracy fotografa, który przedstawił się jako zawodowiec. Za sesję rodziny wziął ok. 250 dolarów. Miały być cuda... a wyszło cudacznie. Kiedy internautka zobaczyła efekty procesu, który miał być retuszem opadła jej szczęka.

- Ok, to nie żart. Zapłaciliśmy fotograf, która twierdziła, że jest profesjonalistką około 250 dolarów za rodzinną sesję zdjęciową. Zobaczcie sami, co nam przysłała - napisała Pam Dave Zaring na Facebooku.

Zobacz nieprawdopodobną galerię. Padniesz ze śmiechu :D

Pani fotograf tłumaczyła, że wszystko przez brzydkie cienie, które padły na twarze. A potem twierdziła, że jej nauczyciel fotografii nie nauczył jej retuszu... Przyjęlibyście takie tłumaczenie?

Nadal nie rozebraleś choinki po świętach? Złamałeś tradycję! Wyjaśniamy kiedy najlepiej pozbyć się drzewka z salonu

Nadal nie rozebraleś choinki po świętach? Złamałeś tradycję! Wyjaśniamy kiedy najlepiej pozbyć się drzewka z salonu
East News

East News

Jak jest z choinkami, każdy widzi. Kiedy je ubieramy i przygotowujemy na święta jesteśmy pełni energii i kreatywności. Potem Boże Narodzenie mija... a choinka stoi i nigdy nie ma czasu jej wynieść. Oto wszystko co powinieneś wiedzieć na temat usuwania świątecznej zieleni z domowego zacisza.

Większość Polaków trzyma choinki tak długo, jak się da. Najczęściej z drzewkiem żegnamy się dopiero kiedy zaczyna przymierać i dekoruje podłogę stosem suchych igieł. Jeżeli drzewko jest szczególnie wytrzymałe, niektórzy trzymają je nawet do Wielkanocy. A TO BŁĄD.

Jesteś dumny ze swojego drzewka? Zobacz najgorsze choinki w historii!

Drzewko musi się wyprowadzić przed Trzech Króli!

Jeżeli sięgniemy do polskiej tradycji ludowej, albo jeszcze lepiej - zapytamy dziadków, dowiemy się dokładnie, kiedy należy eksmitować choinkę. Według rozpowszechnionej na wsiach tradycji, drzewko powinno zostać rozebrane przed świętem Objawienia Pańskiego, które wśród wierzących-niepraktykujących, najczęściej nazywane jest świętem Trzech Króli.

Jeżeli to czytasz, drzewko prawdopodobnie nadal z tobą mieszka. Uspokajamy więc: jest to jedynie tradycja i nie wynika z obrządku liturgicznego. Mało tego, inne tradycje przewidują późniejsze daty!

Niedziela Chrztu Pańskiego

Według innej wersji, drzewko żegnamy przed Niedzielą Chrztu Pańskiego, czyli przed pierwszą niedzielą po 6 stycznia.

A w Watykanie robią to tak

Jeżeli chcesz wziąć przykład z papieża, drzewko rozbierz w Święto Ofiarowania Pańskiego, czyli w Święto Matki Gromnicznej. Właśnie wtedy znika choinka z Placu Świętego Piotra. Podobnie robi wielu polskich proboszczów.